Tatra Flowers: Organizátori píšu Maňovi Hubovi a Slovenskému ochranárskemu snemu

Vazeny pan Huba,

dovolte nam oslovit vas takto, formou mailu urceneho vam a vasim kolegom.

Ako organizatori projektu Tatra Flowers vitame kazdu konstruktivnu a odbornu komunikaciu, preto by sme ju radi naviazali aj s vami. Uvedomujeme si, ze Tatra Flowers je vynimocny a netradicny koncept, hlavne vdaka prostrediu, v ktorom sa nachadza.

Mysleli sme na vsetky detaily realizacie, mame stanovene podmienky, mantinely, limity. Ak bude zaujem z vasej strany, sme ochotni sa s vami stretnut a predstavit vam ich detailnejsie.

Ak pridu po spoznani vsetkych potrebnych informacii z vasej strany pripomienky, navrhy na kroky, ktore by sme mali urobit, aby sme sa este viac sustredili na bezpecnost realizacie a ochranu prirody, budeme o tom radi diskutovat.

Je to nasim prvoradym cielom, neublizit a v ramci moznosti pomoct. Nasa konstruktivna debata by tomuto cielu mohla iba pomoct.

Dakujeme vam za vas cas, majte prijemny den,

s uctou, Frantisek Tokoly a cely tim Tatra Flowers

21. 8. 2017


 

 

Vážený pán Tokoly,

v prvom rade Vás a Vašich spolupracovníkov a spolupracovníčky chcem ubezpečiť, že ja i moje vzácne kolegyne a kolegovia zo Slovenského ochranárskeho snemu  (S-O-S) (www.ochranari.sk) sme veľmi dobre vedeli, prečo našu výzvu adresujeme avizovaným interpretom a interpretkám na Vami organizovanom festivale Tatra Flowers, a nie Vám. Ak by sme výzvu adresovali Vám, mala by nielen iných adresátov, ale aj iný obsah a inú dikciu.

V tejto chvíli by som mohol moju reakciu na Váš mail aj ukončiť, ale nedá mi, aby som aspoň stručne neragoval aj na obsahovú stránku konštatovaní, ktoré uvádzate vo svojom maili, alebo v iných stanovskách.

1. Poznáme program festivalu Tatra Flowers i stanovisko S-TANAP k nemu. Poznáme tiež katastrofálny stav ochrany prírody v Tatrách i to, ako sa TANAP pomaly ale iste mení z národného parku na lunapark. Takže si myslím, že sme dostatčné informovaní a informované na to, aby sme v tejto veci dokázali zaujať kvalifikovaný postoj.

2. Sme ochotní/é pripustiť aj to, že hlavná vina nepadá na Vašu hlavu, ale na hlavu tých, ktorí na Vašu akciu udelili výnimku zo zákona o ochrane prírody a krajiny, hoci na to nemali žiadny právny ani vecný dôvod.

3. Zo zákona, zo samotného zmyslu ochrany prírody i zo zdravého rozumu vyplýva, že organizovať koncerty v národných prírodných rezerváciách (alebo v ich bezprostrednom susedstve), ktorým sa oficiálne priznáva najvyšší stupeň ochrany, je principiálne nesprávne, škodlivé až absurdné, lebo to popiera zmysel chráneného - extrémne citlivého - územia s reliktnou flórou a faunou, kde je zo zákona i z  logiky veci prioritou ochrana prírody. Skrátka, prírodu Tatier neptreba oživovať festivalmi typu Tatra Flowers. Treba ju jednoduchu nechať žiť a pôsobiť svojou jedinečnosťou a majestátnosťou na ľudí.

4. Na edukačno-propagačné podujatia, ktoré majú tvoriť súčasť festivalu, majú slúžiť také zariadenia, ako je Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici, zriadené a financované zo štátneho  rozpočtu práve na takýto účel.

5. Plne podporujme zámer organizovať koncerty popredných hudobníkov a hudobníčok v tatranskom regióne - presnejšie v podhorí Tatier. Veď práve tento región trpí akútnym nedostatkom podobných podujatí. Alebo máte pocit, že taká Spišská Belá so Strážkami, Veľká Lomnica, Stará a Nová Lesná, Kežmarok, Huncovce, Spišská Sobota, Svit, Tatranská Štrba,

Važec, Východná, Pribylina, Vavrišovo,  Liptovský Hrádok či Liptovský Mikuláš oplývajú počas kulminujúcej letnej či zimnej sezóny kultúrnymi podujatiami? V žiadnom prípade. Ak neveríte, nože sa tam choďte pozrieť!

Takže na záver už len platonická výzva na Vás, organizátorov a organizátorky festivalu Tatra Flowers, aby ste prehodnotili svoj zámer organizovať hodobný festival v jadrovej zóne národného parku a pripravované koncerty presunuli do podhoria Tatier.

S pozdravom,

prof. RNDr. Mikuláš Huba, PhD.,

zakladajúci člen Slovenského ochranárskeho snemu a kontaktná osoba otvorenej výzvy avizovaným interpretom a interpretkám na festivale Tatra Flowers

P. S. Všetko ostatné nájdete v našej otvorenej výzve a v jej prílohách.

mh

22. 8. 2017

 

Pozn. red.:

Výzvu v plnom znení a zoznam jej signatárov a signatárok nájdete v sekcii PODPORTE (v ľavej časti tejto web stránky).

Zaradenie článku: