Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Rád budem robiť „poštára“ občanom, keď ma o to požiadajú

Tvrdíte, pán minister  Žiga, že by som nemal byť predsedom tohto výboru, lebo som včera nepodporil váš návrh zákona.  Nemôžete sa však čudovať, že nepodporíme všetko, čo sem prinesiete, najmä keď nás nútite rozhodovať sa pod extrémnym časovým tlakom. A navyše o tom, že ten váš návrh nebol vôbec ideálny, svedčí najlepšie to, že rozsiahlym pozmeňovacím návrhom ho idú meniť poslanci za vašu stranu Smer-SD.

Na a čo sa týka tej vzájomnej podpory alebo nepodpory, ktorú ste spomínali. Keby ste si dali urobiť výpis relevantných hlasovaní – a týmto vám to odporúčam – tak by ste zistili, koľkokrát sme my alebo konkrétne ja podporil vaše návrhy a koľkokrát, naopak, boli naše návrhy podporené z vašej strany.

No a napokon k tomu, čím ste sa ma snažili znevážiť, že tu vystupujem s nejakými banalitami, čo sa vraj nehodí na predsedu príslušného výboru. Nazvali ste ma čosi ako poštárom. Ja som naopak presvedčený, že to, že som tu na žiadosť dotknutých občanov a samospráv tlmočil ich oprávnené požiadavky a obavy,  je veľmi správne a to, čo ste povedali na moju adresu, nie je urážkou mňa, ale práve týchto dotknutých občanov.  A to, že tie ich obavy sú oprávnené a to napriek tomu, aký zákon sa tu dnes predkladá a s veľkou pravdepodobnosťou sa aj schváli, je to, čo sme tu už viackrát povedali a čo je aj osou tej občianskej výzvy. A to je platnosť memoranda, ktorým sa ministerstvo hospodárstva zaväzuje podporiť ťažiarsku spoločnosť, ktorá chce ťažiť urán pri Košiciach.