Ochranársky slnovrat 2017 - úvodná reč Mikuláša Hubu

Milé priateľky, milí priatelia,

som rád, že v časoch, keď nikto nemá na nič čas, Vy ste si ten čas našli a ste tu. Dávate tým zapravdu mojej hypotéze, že jedna z vecí, ktorá robila predrevolučné ochranárstvo silným, boli osobné kontakty, stretávanie sa: v 80-tych rokoch minimálne raz za mesiac a podchvíľou aj na rôznych brigádach či happeningoch. Dnes nám z toho okrem príležitostných komorných stretnutí zostali už len Ochranárske Vianoce a občasné brigády. Ďalšie z kategórie ochranárskych stretnutí, ktoré si robí ambície byť pravidelným, je tento Ochranársky slnovrat.

Bratislavskí ochranári si sviatky začínajúceho leta pripomínali už v 80. rokoch minulého storočia, a to Svätojánskym kosením zarastajúcich orchideových lúk v prírodnej rezervácii Jurský Šúr.

V ďalšom desaťročí začali pre zmenu naši českí priatelia zo Společnosti pro trvale udržitelný život (skrátene STUŽ) organizovať každoročne STUŽ-ovrat na niektorom z pražských vltavských ostrovov.

Vlani sme zorganizovali prvý ročník Ochranárskeho slnovratu, takže dnešným dňom sa vlastne začína tradícia.

Pokračovanie tohto novodobého príbehu – podobne ako jeho začiatok pred rokom – majú na svedomí traja ľudia:

  • Režisérka a filantropka Vierka Dubačová, ktorá zrežírovala úvodné divadelné predstavenie a pomohla sponzorsky aj inak.
  • Ja, Maňo Huba, keďže sa už dlhodobo pohrávam s myšlienkou začať udeľovať aj na Slovensku nejakú ochranársku cenu na spôsob Ceny Josefa Vavrouška, ktorá jestvuje v Čechách už 20 rokov.
  • A univerzálny výtvarník s dušou slobodného človeka, Fero Guldan, ktorý iniciatívne, promptne a nezištne ceny pre ambasádorov vlani i v tomto roku vyhotovil a dodal.

Keď sme pred rokom uvažovali, ako by sa táto cena mala volať, zhodli sme sa na tom, že na Slovensku nemáme takú legendami opradenú a už nežijúcu ochranársku osobnosť s konsenzuálne vnímanou charizmou, odkazom a posolstvom, akou bol v Čechách Josef Vavroušek. A žiadny vtipný názov na spôsob českej ekologickej anticeny s názvom Ropák nám v rýchlosti taktiež nenapadol, dohodli sme sa na názve ocenenia Ambasádor/Ambasádorka životného prostredia pre tých a tie, ktorí a ktoré sa dlhodobo angažujú za záchranu prírodných a kultúrnych hodnôt a zároveň nezištne podporujú nás, ochranárov. Ambasádor má v našom ponímaní jednu zvláštnu vlastnosť: je ocenením doterajšej práce, a zároveň záväzkom do budúcnosti.

V snahe vybrať tých najpovolanejších spomedzi osobností nominovaných členmi a členkami S-O-S, vznikala porota v zostave Daniel Pastirčák (predseda), Vierka Dubačová, Zuzka Kronerová, Martina Barancová Paulíková, Ľubka Trubíniová, Samo Smetana a ja.

Pre zaujímavosť pripomeniem mená minuloročných ambasádorov/ambasádorky:
Zuzana Kronerová, František Guldan a Samuel Smetana.

Dnes, počas druhého ročníka udeľovania tohto ocenenia, sme sa – podobne ako vlani – rozhodli vybrať spomedzi nominovaných tri osobnosti z radov umelcov, čo však nevylučuje, že v budúcnosti nemôže vzniknúť viacero kategórií tohto ocenenia.

Ako už viete z pozvánky, oceňovanie spriaznených osobností nie je jediným bodom dnešného programu:

Experimentálne sme vymysleli anticenu KAZISVET v troch kategóriách (globálny, domáci a lokálny). Dnes by sme Vás radi informovali o tom, kto si tieto anticeny podľa názoru členov a členiek S-O-S "zaslúži".

Ďalším bodom programu je ochranársky Hyde park, v rámci ktorého nám môžete v stručnosti zdeliť dôležité informácie a výzvy.

A ešte jedna dôležitá informácia: našimi mediálnymi partnermi sú Portál Čierna labuť, redakcia Krás Slovenska a Vydavateľstvo Dajama, ktorí priniesli v minulosti rozsiahle rozhovory so všetkými vlaňajšími i dnešnými laureátmi.

Ešte raz ďakujem porote, Ferovi, Vierke, Samovi, divadielku Ticho a spol. a Vám želám príjemné pokračovanie dnešného večera.

Mikuláš Maňo Huba, Letný slnovrat 2017

 

PrílohaVeľkosť
Súbor slnovrat2017_uvod_mhuba.rtf13.85 KB
Zaradenie článku: