Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti odsudzujú násilie na Ukrajine

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti je znepokojené situáciou na Ukrajine, kde došlo k násilným stretom medzi vládnou mocou a demonštrantami na námestiach v hlavnom meste Kyjeve a ďalších mestách v krajine. „ Situácia je veľmi vážna, pretože vládna moc sa rozhodla použiť násilie voči vlastnému obyvateľstvu. Takéto krajné riešenie môže znamenať, že Ukrajina je iba krok od vypuknutia občianskej vojny,“ povedal poslanec NR SR Jozef Viskupič (OĽaNO).

Hnutie volá po dialógu a aktívnom zapojení EÚ do mierového urovnania sporu. Je potrebné rázne odsúdiť násilie páchané na obyvateľoch krajiny a vyvodiť zodpovednosť voči zodpovedným za tento stav na Ukrajine. „Takéto správanie je v demokracií neprípustné a Európska únia musí jasne obhajovať hodnoty, na ktorých je založená. Nielen slovami, ale situácia si vyžaduje už aj konkrétne činy. Sme presvedčení, že slovenská diplomacia by mala byť jednoznačne aktívnejšia a zapojiť sa do tvorby európskej reakcie na vážne vychýlenie Ukrajiny z demokratického a civilizovaného priestoru,“ vyzýva Viskupič.

Za hodnoty únie by sa malo aktívne zasadiť i Slovensko. Podporíme diskusiu na pôde parlamentu o krokoch našej diplomacie v tejto záležitosti. „Nemôžeme sa tváriť, že sa nás to netýka, že ide o vnútroštátnu záležitosť, ktorá nebude mať priamy vplyv na nás samých. Je to presne naopak. V susednom štáte vedľa Slovenska, na európskej východnej hranici, bojujú ľudia za európske hodnoty a EÚ zatiaľ neurobila veľa preto aby im pomohla. EÚ je známa svojou mäkkou silou, ktorou vo svete pôsobí a presadzuje demokratické hodnoty. Mierové riešenie sporov, ochrana ľudských práv a účinný diplomatický tlak sú nástroje, ktoré teraz Ukrajina potrebuje a od EÚ očakáva,“ dodal Viskupič.

Kľúčové slová: